جهان اسلام براساس اندیشه‌های امام رضا(ع) مقابل جنایات ضدبشری موضع گیرد

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، همایش بین المللی مجازی بمناسبت دهه کرامت و میلاد باسعادت امام رضا (ع) توسط موسسه مطالعات فکری امت واحده و موسسه بین‌المللی عاشورا و آستان قدس رضوی با حضور شخصیت‌های معروف مذهبی و فرهنگی و شعرا از جهان اسلام و کشورهای بین‌المللی تحت عنوان پرتوهای تمدنی مقام و منزلت امام رضا (ع) شب گذشته برگزار گردید.

آیت‌الله عباسعلی اختری مدیرعامل بنیاد بین‌المللی عاشورا با اشاره به مناقب و مکارم امامان معصوم از دیدگاه قرآن مجید، به مقایسه حقوقی بین حقوق انسان در اسلام و حقوق بشر سازمانهای حقوقی بین المللی پرداخت و تصریح کرد: سازمانهای حقوقی بین المللی از سوی محافل صهیونیستی و امپریالیستی حمایت می‌شوند و حقوق مستضعفان و محرومین را نادیده گرفته اند که نمونه هایی از جنایت آنان در انجام قتل و آوارگی و محاصره و ایجاد گرسنگی میان مردم یمن، بحرین، آفریقا، فلسطین و سوریه مشاهده می شود که این جنایات در برابر دیدگان سازمان ملل و سازمان های مدعی مدافع حقوق بشر صورت می گیرد.

وی در ادامه خواستار رویارویی با این جنایات و اتخاذ موضع واحد جهان اسلام در برابر این جنایات ضد بشری بر اساس اندیشه های امام رضا (ع) گردید.

شیخ اسد قصیر، نماینده آستان قدس رضوی در شهر قم نیز درباره مبانی تمدنی و ساختار فکری و علمی اندیشه های امام رضا (ع) و نحوه پاسخگویی به بیش از ۱۸ هزار شبهه و انتقاد مخالفان مکتب اسلام و اهل بیت(ع)، اظهارداشت: امام رضا(ع) با انجام مناظره و گفتگو با رهبران ادیان و مذاهب و جریانهای فکری توانست معارف اهل بیت(ع) را معرفی و فرهنگ و مبانی اسلام را احیاء کند.

امام رضا (ع) گفتگوی تمدنها و ادیان را پایه گذاری نمود و هزاران مسئله اساسی و پیچیده فکری که در دوران خلیفه هارون رشید و قبل از آن به انحراف کشیده شده بود را با استدلال های علمی و منطقی حل و فصل نمود و رساله طلایی امام رضا(ع) در علم طب بعنوان مرجع علمی در آن دوران مطرح گردید .

آیت الله اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری نیز درباره مفهوم ولایت و نقش آن در ایجاد تمدن اسلامی گفت: ولایت به مفهوم رهبری و زعامت یکی از مهمترین مبانی اندیشه اسلامی و زیر بنای ساختار تمدن اسلامی است.

در ادامه شیخ ماهر حمود، رئیس اتحادیه بین‌المللی علمای مقاومت اسلامی از علماء و اندیشمندان شیعه خواست تا درباره تاریخ امامان (ع) بخصوص روابط آنان با خلفای راشدین و یا خلفای عصر خود بازنگری کنند.

وی با استدلال از سخنان علامه شیخ محمد مهدی شمس‌الدین از علمای لبنان که خطاب به شیعیان گفته بود «شیعیان تصور نکنند که آنان خارج از منظومه جامعه اسلامی هستند»، گفت: منظور علامه شمس الدین این بوده که امامان شیعه همسو با زمانه خویش بوده اند و بر امور سیاسی و امور دولت اشراف داشتند. 

وی از نقش جمهوری اسلامی ایران در توسعه مبانی تمدن اسلامی و حمایت و پشتیبانی از مظلومین در منطقه و کمک به آرمان فلسطین و محور مقاومت اسلامی تقدیر کرد.

شیخ توفیق علویه، پژوهشگر اسلامی نیز درباره بعد زمانی و مکانی منزلت و مقام بارگاه و مراقد امامان معصوم (ع) بعنوان جلوه های توحید الهی، بیان کرد: صهیونیست‌ها و عوامل و دست نشانده های آنان تلاش دارند تا نمادهای اسلام و میراث معنوی و مادی تمدن اسلامی را از راه تخریب مراقد اهل بیت (ع) و اصحاب آنان نابود و محو سازند تا مردم برای حل مشکلات خود به کاخ سفید روی آورند.

دخام الطه،سفیر صلح جهانی نیز با ارائه تحلیلی از مفهوم تمدن از دیدگاه امام رضا (ع) از بعد راهبردی توسعه انسانی تاکید کرد: امام رضا (ع) بزرگترین شخصیت و اندیشمند در علم توسعه انسانی بود و مبانی راهبردی این علم را پایه گذاری کرد.

وی درباره مفهوم صلح و همزیستی از دیدگاه قرآن مجید و آیات در سوره بقره با استناد از فرمایشات امام علی (ع) در نهج البلاغه در باره مفاهیم عقل و عقل گرایی، گفت: امام رضا (ع)در مناظرات خود با رهبران ادیان و مذاهب گوناگون عصر خود تاکید کرد که علوم اهل بیت (ع) راه سعادت و رستگاری بشریت را در دنیا و آخرت هموار می کند.

مجله اینترنتی رمان

درباره ی kuop26598

مطلب پیشنهادی

برای پیشبرد فرهنگ نیازمند هم‌افزایی همه بخش‌های کشور هستیم

به گزارش ایرنا، علی خضریان روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص جلسه …