نوجوانان در کانون پرورش «حال خوش زندگی» را تجربه می‌کنند

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجموعه کارگاه‌های حال خوش زندگی با هدف تقویت توانمندی نوجوانان در مهارت‌های زندگی، بر پایه روان‌شناسیِ مثبت‌گرا طراحی شده است و هر یک به صورت تخصصی بر یکی از مهارت‌ها تمرکز دارد.

مهارت برقراری و تثبیت روابط مثبت، مهارت خودباوری، مهارت جرات‌مند بودن، مهارت زندگی معنوی، مهارت امیدوار بودن، مهارت شاد بودن و مهارت هوش هیجانی عنوان ‌هفت کارگاهِ‌ حال خوش زندگی است.
نوجوانان در این دوره‌ها یاد می‌گیرند چطور روابط‌شان را با دیگران مدیریت کنند، خود را بهتر بشناسند، با سبک‌های رفتاری آشنا شوند، مطمئن‌تر قدم بردارند، چگونه در هر شرایطی خونسردی خود را حفظ کنند، امیدوار باشند، برای خوشحال کردن خود نقشه بکشند، با هیجان‌های خود آشنا شوند و…
به عنوان مثال در کارگاه هوش هیجانی نوجوانان می‌آموزند که اصطلاح هوش هیجانی به چه معناست و چگونه تقویت می‌شود و در کارگاه خودباوری با نقاط قوت و ضعف خود آشنا شده و سعی می‌کنند خود را با تمام کمی‌ها و کاستی‌ها پذیرفته و قدم در جهت رشد خود بردارند.

بر همین اساس، آن‌ها در کارگاه زندگی معنوی نیز با سبک‌های معنوی در مقابله با مشکلات زندگی آشنا و با انجام فعالیت‌هایی به شیوه‌ی غیرمستقیم و با استفاده از مولفه‌های معنویت، زندگی واقعی را تجربه می‌کنند و یا در کارگاه مهارت جرات‌مندی بر تقویت توانمندی نوجوانان – که بر پایه روان‌شناسی مثبت‌نگر است – تاکید می‌شود.
نوجوانی که در کارگاه مهارت شاد بودن نیز شرکت می‌کند، می‌آموزد که به جای منتظر بودن، برای خوشحال کردن خود نقشه بکشد و برای عملی کردن نقشه‌هایش دست به کار شود.
همچنین در کارگاه مهارت ایجاد روابط مثبت نوجوان یاد می‌گیرد چه‌طور روابطش با دیگران را مدیریت کند که هم برای خودش و هم برای طرف مقابل پیامدهای مثبت داشته باشد.
در کارگاه مهارت امیدوار بودن نوجوان به کمک فعالیت‌های متنوع و هیجان‌انگیز با راه‌کارهای انتخاب هدف مناسب آشنا می‌شود و می‌آموزد چه‌طور با برنامه‌ریزی، آرزوهای خود را به اهدافی دست یافتنی تبدیل کند.

زهرا عبدالحی، طیبه زمانی‌پزوه، زهرا برجی، فاطمه فرهنگیان، رفعت‌السادات خرم‌زاده، بهار ملک‌پور و مهدی هدایت‌فر مدرسان دوره‌های حال خوش زندگی هستند که در حوزه روان‌شناسی و فلسفه، سابقه کار با نوجوانان را دارند.
کارگاه‌های حال خوش زندگی برای دو گروه سنی «نونگاه» و «نوجوان» (۱۲ تا ۱۸ سال) برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان برای حضور در این دوره‌ها تا ۱۳ تیر فرصت دارند با مراجعه به پایگاه مجازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ثبت‌نام کنند.

نوجوانان در کانون پرورش «حال خوش زندگی» را تجربه می‌کنند

اجرای نمایش محیطی «نترسک» در فضای باز مرکز تئاتر کانون

نمایش نترسک اثر مژگان رضائیان از فردا (چهارشنبه، ۹ تیر) به شیوه محیطی و رایگان اجراهای خود را در فضای باز مقابل مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز می‌کند.

این نمایش ویژه کودکان بالای ۶ سال است که از ساعت ۱۸:۳۰ در محوطه بیرونی و فضای باز مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری اجرا می‌شود.
در خلاصه این نمایش آمده است؛ در مزرعه‌ای بی آب و علف مترسکی تنها زندگی می‌کند که با پرنده‌ای زخمی مواجه می‌شود، مترسک به پرنده کمک می‌کند تا سلامت خود را به دست بیاورد. در نهایت پرنده برای قدردانی از محبت مترسک، پیشنهاد رفتن به سرزمین دیگری را می‌دهد. 

بر اساس این خبر، بازیگران این ‌نمایش الهام دارابی و سیما رحمانی هستند. طراحی صحنه و دکور و طراحی لباس این نمایش را میترا رضائیان، طراحی و ساخت عروسک را مژده ذکریاپور و طراحی پوستر و بروشور را مریم اردلی بر عهده دارند.
همچنین مشاور هنری این اثر حسن دادشکر پیشکسوت تئاتر عروسکی بوده و اشعار و آهنگ‌سازی آن بر عهده امیرحسین انصافی و ساخت تیزر و افکت از سوی هانا حواری‌نسب انجام شده است.
از دیگر عوامل این نمایش اختر تاجیک و هانا حواری‌نسب به عنوان عکاس، علیرضا حسین‌پور و محمدرضا شاملوفر به عنوان سازندگان دکور، فرزاد فرزام به عنوان مدیر صحنه، فرزاد کوشکی به عنوان دستیار صحنه، آرزو رحمانی در بخش دوخت لباس و مهتاب فرهپور به عنوان منشی صحنه و دستیار کارگردان با این نمایش همکاری دارند.
این نمایش همه‌روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۸:۳۰ در محوطه بیرونی مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پارک لاله تهران به صورت رایگان برای عموم علاقه‌مندان اجرا می‌شود.

همچنین نمایش آرزوهای یک موش کور به نویسندگی سعید ابک و کارگردانی وحید نفر نیز از دهم تیر در ساعت ۱۹:۱۵ سالن بوستان مرکز تئاتر کانون پرورش فکری اجرا می‌شود.
بر اساس اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا، هنر تئاتر در گروه مشاغل دو است و اجرای نمایش تنها در زمان وضعیت قرمز متوقف خواهد شد.

نوجوانان در کانون پرورش «حال خوش زندگی» را تجربه می‌کنند

بهره‌مندی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد از فعالیت‌های کانون

مدددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی از این پس از فعالیت‌های فرهنگی و هنری مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دراستان‌های البرز و ایلام بهره‌مند خواهند شد.

در نشست‌هایی جداگانه، مدیران کل کانون در استان‌های البرز و ایلام درباره‌ همکاری‌های مشترک با کمیته امداد و سازمان بهزیستی با مسوولان این دو نهاد گفت‌وگو کردند.
مهری فلاح معاون فرهنگی‌اجرایی کانون البرز در نشست مشترک با مسئولان کمیته امداد امام خمینی شعبه‌ گلشهر کرج از بررسی شرایط جذب مددجویان مستعد در انجمن‌های تخصصی کانون استان سخن گفت. وی بر لزوم بهره‌گیری کودکان و نوجوانان کم‌برخوردار از فعالیت‌های کانون تاکید و ابراز امیدواری کرد کارگاه‌های تخصصی کانون بتواند زمینه شناخت و بروز استعدادهای کودکان و نوجوانان را فراهم کند.
فلاح ضمن معرفی این فعالیت‌ها و همچنین تشریح اهداف و فعالیت‌های انجمن‌های تخصصی فرهنگی، هنری، ادبی و علمی،  درباره‌ی مددجویانی که قبلا با حضور در دوره‌های مختلف مهارت‌های لازم را کسب کرده و استعدادیابی شده‌اند، گفت امیدواریم انجمن‌های کانون، فرصتی را برای جذب این اعضا فراهم کرده و با دعوت از اساتید مجرب و برگزاری دوره‌های ویژه، زمینه‌ رشد آنان در مهارت‌های مختلف و همچنین فرصت کارآفرینی را برای این عزیزان فراهم کنند.
در بخش دیگری از این نشست، نرمین کریمی، کارشناس فرهنگی کانون البرز نیز در خصوص عنوان‌های کارگاه‌های تخصصی کانون، جزئیات مراحل ثبت‌نام و نحوه‌ی حضور اعضا در کارگاه‌ها و انجام پشتیبانی‌های مستمر در این خصوص توضیح داد.
بخش دوم این نشست تخصصی نیز به تشریح اهداف و فعالیت‌های مرکز نیکوکاری ویژه همکاران کانون البرز اختصاص یافت که طی آن، رنجبر مدیر کمیته امداد شعبه گلشهر تاکید کرد که در این طرح، هر اداره می‌تواند یک پایگاه نیکوکاری باشد. وی از استقبال چند سازمان کرج از این فعالیت خبر داد.
در ایلام نیز تفاهم‌نامه‌ی همکاری میان دو نهاد کانون و بهزیستی امضا شده است که انجام فعالیت‌های مشترک و برنامه‌های فرهنگی‌هنری از بخش‌های آن اعلام شده است.
مهدی جمالی و زهرا همتی مسئولان این دو مجموعه در نشست امضای این تفاهم‌نامه ابراز امیدواری کردند که روند فعالیت‌های مشترک خدمت به کودکان کار و آسیب‌دیده اجتماعی را نیز در بر بگیرد.
این تفاهم‌نامه با هدف گسترش برنامه‌های فرهنگی و هنری بین اقشار آسیب‌پذیر مانند کودکان کار، کودکان شبه‌خانواده، دختران در معرض آسیب‌های اجتماعی، کودکان حاضر در مراکز نگه‌داری و دارای معلولیت منعقد شده است.

نوجوانان در کانون پرورش «حال خوش زندگی» را تجربه می‌کنند

فرماندار سروستان در پی راه‌اندازی مرکز سیار کانون

 محسن پورزارعی، فرماندار سروستان با حضور در اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس با مدیرکل این نهاد دیدار و برای راه‌اندازی واحد کتابخانه سیار با همکاری فرمانداری و شهرداری این شهر، قول مساعد داد.
او همچنین از مدیر کل کانون فارس خواست تا به فعالیت‌های مرکز فرهنگی‌هنری کانون در سروستان، با ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان رونق بیشتری  داده شود.
سعیدرضا کامرانی مدیرکل کانون استان نیز با اشاره به فعالیت‌های مرکز فرهنگی‌هنری کانون در سروستان، فعالیت ۵۶ مرکز ثابت، سیار و پستی کانون فارس را با توجه به سابقه بیش از ۵۰ ساله‌ی این نهاد، گام بزرگی در راه تحقق اهدافی چون پرورش استعدادها و خلاقیت در بین مخاطب کودک و نوجوان دانست و با اشاره به جمعیت دانش‌آموزی و تعداد روستاهای سروستان، راه‌اندازی کتاب‌خانه سیار روستایی در این شهر را ضرورتی دانست که در صورت همکاری مسوولان سروستان قابل اجراست.
مدیر کل کانون فارس همچنین خواستار پیگیری و تعیین تکلیف بخشی از زمین پارک محوطه مرکز سروستان و افزدون آن به مرکز با هدف تأمین امنیت، حصارکشی و استفاده از ظرفیت فضا برای برگزاری فعالیت‌های حضوری و اخذ سند مالکیت مرکز شد.

مجله اینترنتی رمان

درباره ی kuop26598

مطلب پیشنهادی

برای پیشبرد فرهنگ نیازمند هم‌افزایی همه بخش‌های کشور هستیم

به گزارش ایرنا، علی خضریان روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص جلسه …